Skip links

Mažylių grupės ugdymas

Mažylių grupės ugdymas

Patys mažiausieji, vaikai iki 4 metų, atkeliauja į „Vila Vilaitė“ darželio „Mažylių“ grupę. Čia jie visi kartu susipažįsta su darželio aplinka, auga, žaidžia, pažįsta pasaulį ir mokosi. „Mažylių“ grupėje vaikai dalyvauja ryto rato veikloje, muzikiniuose, dailės ir sporto užsiėmimuose, mokosi asmeninės higienos, užsiima kūrybine, individualia veikla.

Ryto ratas prasideda pasisveikinimu. Tai žaisminga dainelė kada pasakoma ,,labas‘‘ ir paspaudžiama ranka kiekvienam vaikui, taip visi pasijaučia svarbūs ir įtraukiami į tolimesnę bendrą veiklą.
Ryto rato metu žaidžiami įvairūs rato žaidimai, nesudėtingi pirštų ir gestų žaidimai, eilėraštukai, dainelės. Žaidimų turinys parenkamas pagal metų laiką, šventes, minėtinas dienas, savaitės temas.
Pagal savaitės temą pasirenkama kūrybinė bei muzikinė veikla.
Pasibaigus ryto ratui vaikai pagal grupes ir savaitės ritmą kviečiami į numatytas veiklas.

Muzikinė – ritminė veikla yra ideali priemonė vaiko kūrybinėms fantazijoms sužadinti bei pažadinti vaiko iniciatyvumą.
Muzikos užsiėmimo metu vaikai:

  • Dainuoja;
  • Niūniuoja;
  • Atpažįsta garso galimybes;
  • Suvokia melodijos nuotaikas;
  • Įpina į dainavimą judesius, garsus;
  • Atlieka paprastus harmonizuojančius judesius, juda rate.

Dailės ir darbelių užsiėmimų metu vaikai susipažįsta su įvairiomis dailės priemonėmis (dažai, molis, tušas, kt.) ir medžiagomis, kurios padeda koncentruotis daugiareikšmei meninei veiklai ir išreikšti save.
Piešiant lavinama kūno stambioji ir smulkioji motorika, akių rankos koordinacija, ugdoma emocinė raiška, verbalinė kalba.
Piešimas turi didelę įtaką smegenų vystymo etape, jis stimuliuoja abiejų smegenų pusrutulių darbą, o darbo eigoje koordinuoja, konkretų – vaizduojamąjį mąstymą.
Pagal temą, piešimą lydi švelni, nerėžianti ausį muzika, tokiu būdu vaikas ne tik lavina savo vaizduotę, bet ir atranda spalvose tūnančią melodiją.

Sportinė veikla, judėjimas – reikšmingiausias harmoningo vaiko vystymosi ir sveikatos stiprinimo veiksnys vaikystėje.
Fizinio aktyvumo užsiėmimų metu sportiniai judesiai derinami su žaidimais. Vaikams leidžiama natūraliai ir laisvai judėti, daryti laisvai mankštos pratimus, improvizuoti, tyrinėti savo kūno ir jo atskirų dalių judesio parametrus: tempą, ritmą, kryptį, naudojamą jėgą, taip pat jų sąveiką su įvairiais daiktais (kamuoliu, lanku, lazda ir kt.).
Auklėtojos parodomi judesiai, sudėtingi veiksmai, nuosekliai parenkamos sudėtingesnės užduotys ne tik praturtina vaiko patirtį, skatina mankštintis ir judėti, bet ir stimuliuoja vaiko fizinį vystymąsi ir didina jo fizinį pajėgumą.

Higienoss taisyklių būtina laikytis nuo mažų dienų. Todėl labai svarbu tai perduoti mažiesiems, to turi mokyti ne tik darželyje, bet ir namuose. Mūsų užduotis šias pamokas pateikti taip, kad jos būtų smagios, neįkyrios, lengvos ir nereikalautų daug laiko ir pastangų.
Kuo anksčiau pradedami šie „mokymai“, tuo anksčiau mažylis suvokia, kokios svarbios yra higienos procedūros. Ateityje tai padeda jam išvengti daugybės problemų.
Vaikučiai nuo metų iki dvejų kopijuoja suaugusiųjų elgesį, kartoja viską, ką daro ir jų tėvai. Todėl šiame amžiuje būtina visus asmens higienos ritualus atlikti kartu su vaiku arba paaiškinti kaip atlikti tam tikrus judesius, papasakoti apie tai, kokių pasekmių turės vienas ar kitas veiksmas.

Kūrybiniai, individualiai ar vaidybinei veiklai laikas skiriamas prieš ryto ratą, po pietų miego, bei pavakarių.
Žaisdami vaikai pasaulį keičia į kitą pasaulį, kurį jie patys sugeba valdyti ir suprasti. Vaikai turi rodyti savo jausmus. Nuo pirminio žaidimo, kai jie dar kalbasi patys su savimi, vaikai pereina prie draugiško žaidimo, kai jie kalbasi vieni su kitais ir keičiasi mintimis. Vaikai mokosi susirasti draugus ir jų neprarasti.
Vaikai patys pasirenka žaidimo temą, nusprendžia, kur ir kaip įsirengs sugalvotam žaidimui aplinką, numato, susitaria iš anksto arba jau žaisdami sprendžia, kaip plėtos žaidimo siužetą. Žaidimo priemones pasirinktam vaidmeniui atskleisti ar numatytam veiksmui atlikti kiekvienas vaikas pasirenka laisvai, kiekvieną kartą vis kitas. Tai priklauso nuo vaiko noro, išmonės ir nuotaikos.
Taigi kūrybinis žaidimas turi didelę ugdomąją vertę. Žaidime vaikas atveria savo gebėjimus, lyg žengia žingsnį į savo ateitį.